Xiaomi’nin katlanabilir telefonu gerçekten var ve şaşırtıcı görünüyor

Birkaç hafta önce, sızan bir video, Xiaomi tarafından yapılan ve oldukça şık bir akıllı telefon oluşturmak için iki yere katlanan tablet benzeri bir cihaz gösterdi.

Artık bu telefonun gerçek olduğunu ve Xiaomi tarafından yapıldığını biliyoruz.

Xiaomi’nin başkanı Lin Bin, Çin’in Weibo’su hakkında bir teaser videosu yayınlayarak bize yaklaşmakta olan bu cihaza 51 saniyelik bir gösteri sundu.

Eşlik eden yazıdaki Bin, Xiaomi’nin “dünyanın ilk iki katlanan cep telefonu” olarak adlandırdığı cihazı oluşturmak için bir takım teknik engelleri fethettiğini söylüyor.

Cihaz, her iki tarafını da katlamanıza izin veren küçük bir tabletve böylece Royole’nun geçen yılın sonlarında piyasaya sürülen katlanabilir telefonundan farklı olarak daha kompakt, akıllı telefon benzeri bir cihaza dönüşüyor. Ancak birkaç anahtar fark var.

İlk olarak, Xiaomi’nin katlanır telefonunda, hem tablet hem de akıllı telefon biçiminde çok daha çekici kılan inanılmaz derecede küçük çerçeveler bulunuyor. İkincisi, kullanıcı arayüzü hızlı ve akışkandır ve tabletten akıllı telefon moduna geçilmesi bile yaklaşık bir saniye sürer. Sonunda, artık telefonu arkadan görebiliyoruz ve katlanmış olsalar bile çok tıknaz görünmüyor.

Çok sayıda soru var. Telefonun ekranının yanları, ekrana bağlı olarak, garip veya serin görünebilecek şekilde katlandığında bile açık kalır. Umarım, yanlışlıkla dokunuşlar sorun değildir. Selfie kamera görünmüyor ve bu küçük çerçevelerin içine sığması olası görünmüyor. Akıllı telefon modunda ısı dağıtımı da potansiyel bir konudur; Birkaç yıl önce, çift ekranlı YotaPhone’da çalışan mühendislerle konuştuğumda, en büyük tasarım zorluğunun aşırı ısıdan kurtulmak olduğunu söylediler.

Bin gönderiminde, telefonun hala bir prototip olduğunu iddia ediyor ve kullanıcı yorumlarını istiyor – hatta Mi Dual Flex ve Mi MIX Flex’i öneren bir isim bile istiyor – bu yüzden yakında bitmiş bir versiyonunu görmemiz olası değil. Ancak, genel olarak, bu aşamada bile oldukça iyi görünüyor ve yakında Samsung’un gizli Galaxy F’sini de içerecek olan rakiplerinden birisinin önünde görünüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *