Tesla’nın toplu işten çıkarmaları ve azalan otomobil üretimi Wall Street yatırımcılarını rüyadan uyandırdı

Elon Musk’un elektrikli oto devi Tesla Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ikinci aydaki ikinci toplu işten çıkarmadan sonra en pahalı araçlarından bazıları için üretimi durdurduğunu ve şirketin, yardım eden en çok dolarlık otomobili yapmadan hayatta kalabilmesi konusundaki endişelerini körüklediğini söyledi.

Tesla, Model s sedan ve Model X SUV için üretim saatlerini, otomobil üretim fabrikasında, kısmen pil üretimindeki hızlı artış nedeniyle, Amerika’nın en değerli otomobil üreticilerinden biri olan bir şirket için nadir bir geri çekilme olduğunu söyledi. motorlu araba. Tesla hissesi haberlerin ardından yaklaşık yüzde 4 düştü.

Bu düşüş, Tesla’nın üretimini, otomobil endüstrisini geliştirmeye yardımcı olan daha kârlı lüks otomobillerden uzağa ve daha uzun sürecek olan şirketin kitlesel pazar kitlesini çekmenin anahtarı olacağına söz verdiği daha ucuz Model 3’e doğru ilerlemesine yardımcı olacak.

Ancak Tesla, aylardır Model 3’ü çevreleyen üretim, maliyet ve teslimat sorunlarını ele almak için uğraştı ve Musk, şirketin 35,000 $ ‘lık uzun vadede fiyatı karlı bir fiyata satamayacağını söyledi. Wall Street analistleri, şirketin bu premium satışlarda kaybedebileceğini ve hala rekabetçi bir pazarda çalışabileceğini kanıtlamadığını söyledi.

RBC Sermaye Piyasası analisti Joseph Spak, bu hafta müşterilere bir not yazarak, “Düşük seviye için maliyeti düşürme stratejisi iyi niyetlere sahip olsa da, Tesla’nın denklemin maliyet eğrilerini ve üretim tarafını hafife aldığına inanıyoruz” dedi. Tesla’nın otuz dört ay sonra 35.000 dolarlık bir Model 3’e söz vermesinden sonra, “araba hala yok”.

Musk, bir şirket e-postasında geçen hafta şirketin tam zamanlı çalışanlarının yaklaşık yüzde 7’sini ve “en kritik (geçici işçiler) ve yüklenicileri” dışında işten çıkardıklarını söyledi. Tesla yetkilisi işten çıkarmalar organizasyonun genelinde olduğunu ve muhtemelen satış ve üretim personelini etkilediğini söyledi.

Bu binlerce iş kesintisi Tesla’nın işgücünün yüzde 9’unu işten çıkarmasından sadece yedi ay sonra geldi. Fabrika çalışanları, geçen yıl araba yapım robotlarına yapılan aşırı bir artışın, Musk’un Tesla’nın “imalat cehennemi” olarak adlandırdığı şeyin masraflı gecikmelerine yol açtığı şirket için kritik öneme sahipti.

Musk, işten çıkarılmaların, daha iyi ve daha karlı olan otomobilleri satmaya devam etmekten uzaklaştığında şirketin tasarruf etmesine yardımcı olduğunu belirtti. Musk, bu ayın başlarında, Model S ve X’in en ucuz versiyonlarını satmayı bırakacağını, her iki model için de temel fiyatları 90.000 dolardan fazla ayarlayacağını ve şirketin lüks arabaları daha ucuz, daha düşük pilli Model 3’ten ayırt etmesine yardımcı olacağını söyledi. .

Bugün en ucuz Model 3, yaklaşık 45.000 dolar civarında, ABD’de satılan tipik yeni arabadan yaklaşık 10.000 dolar daha fazla.

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, düşüşün fabrika hattındaki verimlilik iyileştirmelerinden kaynaklandığını ve “bize gelecekte üretim kapasitemizi gerektiği gibi artırma esnekliği vereceğini” söyledi.

Tesla, geçtiğimiz yıl üç ayda bir rekor bir kar elde etti, ancak Musk bu ay en son çeyreğinin “büyük zorluk, çaba ve biraz şansla” olacağı ve muhtemelen “en küçük karı göstereceği” konusunda uyardı. Bir sözcü, gelecek hafta üç aylık mali raporda bulunduğunu söyledi.

Yatırım şirketi Loup Ventures’ın ortağı Gen Munster, “Tesla’nın geçen ayki davranışlarıyla gördüğümüz her şey, geleceklerini yüksek kaliteli araçlara kurmak istemediklerini gösteriyor” dedi. “Asıl fırsat, eğrinin tatlı noktasını 35.000 dolara vurmak ve bugün bundan çok uzaktalar.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *