SpaceX Starship prototipi şiddetli rüzgarlardan zarar gördü

İnsanları ayın etrafına ya da Mars’a kadar yollamadan önce, SpaceX’in iddialı Starship uzay gemisini çalışmaya hazır hale getirmesi gerekiyor. Kalkış ve iniş testleri için tasarlanan prototip “hazne”, yüksek rüzgarlar burun konisini devirdiğinde aksamaya maruz kaldı.

SpaceX bekçisi Maria Pointer, Teksas’taki olayın fotoğraflarını çekti ve Çarşamba günü Facebook’ta paylaştı. Fotoğraflar burun konisinin yere düştüğünü gösteriyor.

Pointer başka bir yazıda, “Yıldız gemisi sabah 5 civarında düşer, ancak sabah 2’den itibaren metal hasarı duyduk” dedi. “Kasırga kuvveti rüzgar uyarısı almadık.”

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Twitter’daki hasarı doğruladı, 50 mil rüzgarın palamar bloklarını kırdığını ve kaplamanın patladığını yazdı. “Tamir etmesi birkaç hafta sürecek” dedi ve geminin alt tarafındaki tankların iyi durumda olduğunu belirtti.

Musk ve SpaceX, parlak Starship’i Ocak’ta daha önce açıkladılar. Bu test sürümü uzaya girmeyecek, ancak Musk, SpaceX’in haziran ayına kadar yörüngesel bir prototip hazırlamayı umduğunu söylüyor.

Şirketin Güney Teksas Lansman Sitesi, Brownsville, Teksas yakınlarındaki Boca Chica Köyü’nde yer almaktadır. Brownsville’deki Ulusal Hava Durumu Servisi Salı günü geç saatlerde “yüksek profilli araçlara dikkat edilmesi tavsiye edilir” diyen bir rüzgar tavsiyesi yayınladı. Yıldız gemisi kesinlikle yüksek profilli bir araçtır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *