Rusya, Facebook ve Twitter’ı veri yasalarına uymamakla suçluyor

Rusya, pazara veri gönderme yasalarına uymadığı için Facebook Inc. ve Twitter Inc.on’a karşı idari eylem başlattı. Facebook’un ülkedeki iki yanlış bilgilendirme kampanyasının hesaplarının kaldırılmasından birkaç gün sonra gerçekleşti.

Medya ve telekomünikasyonda sansürden sorumlu federal yürütme organı olan Communications watchdog Roskomnadzor, sosyal medya ağlarının herhangi bir resmi ve özel plan sunmadığını veya ülkedeki tüm sunucuların depolamak için kullandıkları gereklilikleri ne zaman karşılayacağına dair kabul edilebilir bir açıklamada bulunmadığını söyledi. Rusların kişisel verileri Rusya’da bulunuyor. Rus haber ajansı Interfax, Roskomnadzor’un şirketlere 17 Aralık’ta, yasaya uymalarını öneren ve 30 gün süre ile “yasal olarak geçerli bir yanıt” sağlamalarını tavsiye eden bir mektup gönderdiğini söyledi.

Böylelikle, “Bugün Roskomnadzor her iki şirkete karşı idari işlem başlatıyor” dedi.

Bu hamle, sosyal medya devlerinin gelecekteki kısıtlamalarla karşı karşıya gelebileceği veya engellenebileceği konusunda endişelendiriyor. Perşembe günü, Facebook, Rusya merkezli iki yanlış bilgilendirme kampanyası olduğu söylenen 500 sayfa ve hesapların kaldırılmasıyla hizmetinin kötüye kullanılması konusunda çaba sarf edeceğini belirtti.

Roskomnadzor sözcüsü Vadim Ampelonsky, televizyon kanalı Russia 24’e, Facebook ve Twitter’ın bekçi köpeğine bilgi sağlamadığı için para cezasına çarptırılabileceğini söyledi.

Ampelonsky, “Onları idari açıdan sorumlu olmalarını bekliyoruz” dedi.

ABD’deki Facebook ve Twitter temsilcileri, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Devlet tarafından kontrol edilen haber ajansı TASS’a göre, Rusya’nın kişisel verilerin depolanmasıyla ilgili yasaları Eylül 2015’te yürürlüğe girdi. Geçen Nisan ayında Roskomnadzor’un başkanı Aleksandr Zharov, ajansın 2018 sonunda Facebook’un uyup uymadığını kontrol edeceğini söyledi. Öyle olmasaydı, o zaman soru “sosyal ağın engellenmesi hakkında” ortaya çıkacaktı, diye belirtti Interfax.

Sn. Zharov ayrıca Twitter’ı Rus mevzuatına uygunluk açısından kontrol etme sözü verdi. Interfax’a göre, şirket Roskomnadzor’a 2018’in ikinci yarısında Rus vatandaşlarının veritabanlarını yerelleştirmeye başladığını bildirmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *