Microsoft’un Edge tarayıcısı sahte haberler konusunda uyarıyor

Microsoft, telefonunuzda sahte haberlerle savaşmanıza yardımcı oluyor: Edge tarayıcısı şimdi size sitelerin ne kadar güvenilir olduğunu söylüyor.

The Guardian tarafından bildirildiği gibi, şirket daha önce manuel olarak indirmeniz gereken NewsGuard eklentisini, tarayıcının tüm mobil sürümlerine yüklemeye başladı.

Edge’in ayarlar menüsünde haber derecesini açtıktan sonra, bir haber sitesini her ziyaret ettiğinizde NewsGuard’ın kalkan simgesini tarayıcının adres çubuğunda görebilirsiniz. Yeşil, güvenilir bir çıkışı belirtirken kırmızı, okuduğunuz şey hakkında şüpheci olmanızı önerir.

Rus haber sitesi RT, “Dikkatli ol: bu web sitesi genellikle temel doğruluk ve hesap verebilirlik standartlarını koruyamıyor” dedi.

Daha fazla bilgi için “tam Beslenme etiketine” dokunabilirsiniz. RT’nin davasında, NewsGuard “önde gelen bir Rus hükümeti propaganda çabasının web sitesi” olduğunu belirtti.

Servis, The Online’a göre Mail Online’ın (İngiltere’nin Daily Mail dergisinin web sitesi) “çok sayıda yüksek profilli vakada tazminat ödemeye zorlandığını” vurguladı.

Buna karşın, The New York Times yeşil bir derecelendirme aldı ve etiket “ulusal ve uluslararası haberlerde ve kamuoyu tartışmalarında önemli bir etki yarattığını” söyledi.

Eklenti siteleri, sitenin sahipliğini, güvenilirliğini ve saydamlığını ortaya çıkarmanın yanı sıra, yanlış içeriğin tekrar tekrar yayınlanması, aldatıcı başlıklar ve bilgi toplama yöntemleri dahil olmak üzere çeşitli kriterleri temel alır.

Kalkanları temizleyin, NewsGuard’ın henüz siteyi incelemediğini, ancak kolayca yapabileceklerini önerebilirsiniz – yalnızca gönder seçeneğine dokunun.

Şirket, “farklı geçmişlerden gelen ve öğütmek için siyasi eksenleri olmayan” eğitimli gazetecilerden oluşan bir kadroya ev sahipliği yaptı.

NewsGuard CEO’su Gordon Crovitz, “Mobil cihazlar için Microsoft Edge üzerinden milyonlarca insana mobil cihazlar için ulaşabildiğimiz için, haber tüketicilerine çevrimiçi olarak gördükleri haber kaynakları hakkında daha fazla bilgi vermekten mutluluk duyuyoruz” dedi. , e-postayla gönderilen bir bildiriyle yazdı.

“Amaç, herhangi bir haber içeriğine erişimi engellemek değil – ülkemizin serbest konuşma ilkeleriyle çelişecek bir yaklaşım – değil, okuyucuyu bu içeriğin kaynağı ve güvenilirliği hakkında kullandıkları ve / veya paylaştıkları kaynaklarla ilgili ek bilgilerle güçlendirmektir. “Microsoft’un müşteri güvenliği ve güvenliğinden sorumlu şirket başkan yardımcısı Tom Burt, geçen yaz NewsGuard’la ilk kez ortaklaştığında bir blog yazısı yazdı.

Ne RT ne de Mail Online hemen yorum yapma isteklerine cevap vermedi.

StatCounter’a göre yeni sürümünü Windows PC’lere sevk etmeye ve geçen hafta Adblock Plus kullanmanıza izin veren Edge, tarayıcı pazar payının yüzde 2’sinden fazlasını elinde tuttu. Google Chrome, yüzde 62’den fazlasıyla hakim olmaya devam etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *