Jeff Bezos’un Blue Origin’i NASA donanımlarıyla yüklü roket fırlatıyor.

[ad_1]

Güncelleme: Bu fırlatma 23 Ocak günü saat 8: 50’de CST olarak planlandı. Bu yayını, kullanıma sunulduğunda canlı bir yayın bağlantısı ile güncelleyeceğiz.

Blue Origin kısa süre sonra New Shepard roketini şirketin Batı Teksas’taki mısır tarlası iniş pistinden fırlatmayı planlıyor. Araç, dünyaya geri dönmeden önce birkaç dakika ağırlıksızlık yaşayacakları suborbital alanındaki NASA destekli bir yükü taşıyacak.

Jeff Bezos tarafından kurulan ve kişisel serveti tarafından desteklenen Blue Origin uzay alanında fırlatma maliyetini düşürmek amacıyla yeniden kullanılabilir roketler geliştirdi. Bu roket, bu Yeni Shepard için dördüncü olacak ve her şey planlandığı gibi giderse roket fırlatma alanına başarıyla geri dönecek.

Blue Origin, en son 18 Temmuz’da uçtu ve gelecekteki insanlık görevlerinde kilit bir güvenlik mekanizmasını test etti. Dış mekânı sınırlayan Kármán çizgisini geçtikten sonra, New Shepard aracı, mürettebat kapsülünün, yükselticinin sorun çıkarması durumunda (örneğin alev alma) yüksek hızlı bir kaçış manevrası yapma yeteneğini test etti.

Bu uçak hala Kármán hattında, yerden 100 km yukarıda olacak.

Bu kısa ziyaretçiyi mikro çekim yerlerine nüfuz edecek yüklerden biri, odadaki toz parçacıklarının yapımını analiz etmeyi amaçlayan Central Florida Üniversitesi’nden bir deney . Bu deney ayrıca geçen ay Virgin Galactic roket güdümlü uzay planında da uçtu. SpaceShipTwo aracı,

Virgin’nin ilk mürettebatına iki test pilotu getirerek ilk defa uzaya çıkmış oldu.

Blue Origin başlangıçta ertelemeden önce bu uçuşu Aralık ayında gerçekleştirmeyi planlamıştı. O zaman, Blue Origin, zemin altyapısı ve diğer sistemleriyle ilgili problemleri keşfettiğini tweetledi. Şirket lansmanı yeniden planladı ve birkaç defa erteledi ve sürekli şiddetli rüzgarlara işaret etti.

Blue Origin henüz bir yörüngeye bir yük getirmedi ve bu uçuş farklı değil. Ancak, uzun zamandır Jeff Bezos’un takıntısı olmuştur. Hem SpaceX hem de Blue Origin, insanların gezegen dışındaki varlığını artırma istekleri, Musk’taki Mars’tan ve Bezos’taki yüzen kolonilerden kaynaklanıyor. Milyarlarca insanı tutan ve nehirleri ve tarım arazilerini barındıran mega uzay istasyonlarını hayal ediyor. Ama önce, elbette insan yolcularını feribotla başlatması gerekiyor. Wired25’te Bezos, “Bunun 2019’da olacağını umuyorum” dedi. “2018’de gerçekleşeceğine umut ettim.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *