Görünüşe göre Fortnite 30 fps’de oyuncuları dezavantajlı hale getiriyor

Sadece şansın kötü olmayabilir. Fortnite’i saniyede 30 karede oynamak – Nintendo Switch veya daha düşük özellikli bir PC’de – sizi gerçek bir rekabet dezavantajına sokuyor. Epic’in kodunda bir hata olduğu ortaya çıktı, şu anda 30fps’de daha düşük bir silah sesi oranına, 60fps’de veya daha yüksek oynamaya kıyasla. Başka bir deyişle, 30 kare / sn oyuncu, saniyede daha yüksek kare hızında çalışanlardan daha az hasar verir.

Devam eden bir Reddit dizisi sorunu vurgulamaktadır. Fortnite’ın üzerinde kurulu olduğu ve şu anda oynanışı önemli ölçüde etkileyebileceği bir teknoloji olan Unreal Engine 4’ün bir tutamı olduğu anlaşılıyor. Yama V.7.20’ye (CL 4727874) dayanarak, hem PC hem de Switch kullanıcılarını etkilediğini, Switch de dahil olmak üzere birçok farklı makinede test ettiğini onaylayabilirim. Bu, Nintendo’nun taşınabilir aygıtının 30 fps’nin ötesine geçme seçeneğinin olmadığı konusunda verilen bir endişedir.

Yorum yapmak için Epic ile temasa geçtik ve görünüşe göre stüdyo zaten iş üstünde. Bir Epic sözcüsü, “Bu sorunun farkındayız ve düzeltmeyi araştırıyoruz.” Dedi. “Daha fazla bilgiye sahip olur olmaz oyuncuları güncelleyeceğiz.”

Yani, ne oluyor? Konuyla ilgili bazı rakamlar koymak için Dijital Dökümhane büyüteçimi yükselttim. Sorunu biraz olsun anlamak için, yukarıdaki tweet’teki videoyu izleyin. 300 fps, 60 fps ve 30 fps gibi kare hızlarında kilitlemek için düşük ayarlarda bir PC’m var (orijinal Nvidia Titan ile donatılmış). Oyunun Oyun Alanı modunu bir miktar gizlilik için kullanarak, bir çizgiye altı metal duvar yerleştirdim ve basit bir saldırı tüfeğiyle ateş ettim – gittiğimde otomatik yeniden yükleme – arkadaki son duvar paramparça oldu.

Sonuç? 30 fps gerçekte geride kalıyor. 60 fps’de çalışırken 26.08 saniyeye kıyasla final duvarı 27.52 saniyede ufalandı. Genel olarak 60fps oyuncu için 1.44 saniyelik bir fark ya da başka bir deyişle, yüzde 5.24 hız avantajı. İkinci bir tekrar testi, bu rakamı daha da yükseltir – yüzde 6,45’te – testler arasında bir fark olduğunu kanıtlar. Hepsine rağmen, ortalama bir oyuncu hemen fark etmeyebilir, ancak profesyonel oyun için, bu önemli ve tekrarlanabilir bir avantajdır.

Meraktan bu 300 fps de denedim. Sonuç 26.06 saniyede geliyor, ancak testlerime göre en azından 60fps’da PC’nin yanında herhangi bir fark yok – gerçekten hata payı. Ateş oranınıza gelince, ikisi görünüşte aynıdır. Buna rağmen, Reddit ipliğine göre, diğer silahlar potansiyel olarak 60 fps’den daha yüksek oranlarda farklı sonuçlar gösterebilir. En azından saldırı tüfeğimiz için, her ikisi de genel olarak 60 fps deneyime sahip olan PlayStation 4 veya Xbox one makinelerinde oynayanlar için iyi bir haber. Ne yazık ki, Switch’in 30fps’de olduğu gibi sabit olduğu ve sorundan açıkça etkilendiği için alternatif yok.

Bunun olmasının bir mantığı var. En mantıklı teori, silahın atış hızının, karelerin PC veya konsol tarafından çıkarılma yöntemine bağlı olmasıdır. Bu şekilde, her bir mermi ateşlendiğinde yeni bir kareyle senkronize oluyor. Bununla birlikte, bir silahın ateş hızının çok yüksek olduğu durumlarda – örneğin otomatik bir tüfekle – örneğin 30 fps’lik bir makine, merminin bir milisaniyede serbest bırakılmasını sağlamak için merminin serbest bırakılmasını geciktirir. Küçük bir gecikme, ancak bu milisaniye büyük bir klibi boşaltma sürecinde birikerek daha büyük bir fark yaratıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *