Antibiyotikler başarısız oldu. Crispr bizim umut kaynağımız

İnsanlar ve antibiyotikler iyi bir dönem geçirdi. Bu “mucize” moleküller milyonlarca hayatı kurtardı ve dünyadaki düzensiz bozuklukları hafifletti. Ancak son birkaç on yılda, insanlarda ( ve evcil hayvanlarda ) milyonlarca antibiyotik toplandığı zaman, bakteriyel gelişim hızı farmasötik yeniliğin ötesine geçmeye başladı. Bugün, neredeyse tüm patojenik bakteriler bu ilaçlara karşı savunma elde etmişlerdir. Dünyanın etkili ilaç zırhı geri çekildiğinde, insanlar buraya gelen ya da radikal bir şekilde yeni tedavilerle gelen değişimleri değiştirmek için zamanın tükendi .

Amerika Birleşik Devletleri’nde, her yıl ilaca dirençli enfeksiyonlar, her yıl iki milyondan fazla insanı emerek, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre 23.000’i öldürdü. Son on yılda ikiye katlanan bu tür enfeksiyonlar, her yıl ABD’de sağlık bakım masraflarına 2.2 milyar dolar ekliyor. Bu rakamlar, yalnızca şu anda güvenmekte olan 26 antibiyotik doktoru işe yaramaz hale geldiğinde ya da önemli ölçüde bozulmadıkça artacaktır; Sadece 2018’de Pharma devleri Novartis, Sanofi ve Allergan’ın tüm antibiyotik yararlarını sattılar.

Yolda birkaç yıl umut varken, Crispr kullanarak, tamamen farklı bir yaklaşım sergiliyor. Johnson & Johnson’ın bir bölümü olan Janssen Pharmaceuticals, bu ayın başlarında, patojenik bakterilerden kurtulmanın radikal bir yolunu geliştirmek için Locus Biosciences adlı küçük bir Crispr başlangıcıyla 818 milyon dolarlık bir anlaşma yaptığını açıkladı direnci. Güçlü gen düzenleme aracının genetik tıpta yeni sınırlar açtığı gibi, Janssen bunun antibiyotiklerde onlarca yıldır ilk çarpıcı yenilik olabileceğini belirtti.

İlgili tüm bakteriler için kesinlikle ironik bir olay olurdu.

İlk olarak, Crispr sistemleri ilk başta bakteriyofaj olarak adlandırılan istilacı virüslere karşı bir tür ilkel savunma olarak geliştirildi. Locus’un yaklaşımı, tüm bu biyolojiyi, ishal yapan Clostridium difficile ve yaygın olarak idrar yolu enfeksiyonlarında yer alan E. coli türüne ait kötü böceklere karşı döndürmektir.

https://www.wired.com/story/antibiotics-are-failing-us-crispr-is-our-glimmer-of-hope

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *